Evlilik Öncesi Sorulması Gereken Sorular

Evlilik Öncesi Sorulması Gereken Sorular

Güzel giden bir ilişkiniz var ve evlilik fikri kulağınıza hoş geliyor. Sevgilinizin doğru insan olduğundan emin olmak için kendinize bazı sorular sormanız gerekir. Kararınızdan emin olmak için evlilik öncesi sorulması gereken soruları kendinize sormaya ne dersiniz?

En Önemli Soru: İç Sesiniz Ne Diyor?

Evliliği düşünmeye başladınız. Evlilik öncesi kendinize sormanız gereken en önemli soru, evleneceğim kişi ile bir ömür geçirmeye emin miyim? Benim için doğru insan mı? Unutmayın ki bu soruları iç sesinizden dahi iyi kimse cevaplayamaz. Gözlerinizi kapatıp onsuz bir hayat düşündüğünüzde ne hissediyorsunuz? Eğer onun olmadığı bir hayat size anlamsız geliyorsa, doğru insanı bulmuş olabilirsiniz.

Birbirinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Evliliği düşündüğünüz insan ile evlilik öncesi birlikte geçirilen süre önemlidir. Ancak en önemlisi onu her yönü ile ne kadar tanıdığınızdır. Duygu ve düşüncelerini bilmek, bazen hissetmek, olaylara vereceği tepkileri tahmin edebilmek önemlidir. Şüphenizi çekecek tutarsız davranışlarda bulunuyor mu? Bazen ortaya çıkan tavırları ile sizi şaşırtıyor mu? Hiç ummadığınız bir davranışı yaptığına şahit oldunuz mu? Bu gibi sorulara dürüst cevaplar vererek onu ne kadar tanıdığınızı anlayabilirsiniz.

Birlikteyken İyi Vakit Geçiriyor musunuz?

Evlilik, birlikte bir hayat kurmaktır. Beraber geçireceğiniz bu hayatta eşiniz ile aynı zamanda iyi bir arkadaş olmak önemlidir. Beraberken keyifli vakit geçirebiliyor musunuz? Birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler, hobiler var mı? Okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler, ya da günlük hayat hakkında sohbet edebiliyor musunuz? Tabi ki evlilik süresince her zaman aynı şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Ancak evlilik öncesinde ortak hobiler, ortak ilgi alanları evliliğe giden yolda belirleyici olabilir.

Açık İletişim Kurabiliyor musunuz?

Açık iletişim kişilerin duygularını birbirine hissettirmekten ziyade, açık bir şekilde ifade etmesidir. Evlilik öncesinde kendinizi ne kadar ifade edebiliyorsunuz? Duygularınızı ifade ederken utanç duyma ya da yargılanma korkusu hissediyor musunuz? Sevgiliniz ile konuşmaktan sıkılmıyor, önemli bir olay olduğunda ilk ona anlatıyorsanız açık iletişimi sağlamışsınız demektir. Aynı şekilde evlenmeyi düşündüğünüz kişi de sizinle rahat konuşabiliyor ise doğru giden bir ilişkiye bir örnek olabilir.

Ne Kadar Güveniyorsunuz?

Evlilikte güven çok önemlidir. Evleneceğiniz kişiye mutlaka her anlamda güvenmelisiniz. Evlilik öncesi aklınızdaki soru işaretlerini gidermeli, yanlış anlaşılmalara müsaade etmeyecek kadar açık olunmalıdır. Terkedilme korkusu, anlaşılamamaktan korkmak, duygularınızı rahat ifade edememek, güven ile ilgili bir problem olduğunu işaret eder. “Birbirinize ne kadar dürüstsünüz?” sorusunu kendinize sormalısınız.

Kim Daha Fedakâr?

Yaşadığınız problemlerde bir tarafın daha fedakâr davranması, ilerleyen zamanlarda anlaşmazlığa yol açabilir. Herhangi bir tartışma ya da anlaşmazlıkta iki tarafında memnun olabileceği çözümler aramak önemlidir. Kendinize evlilik öncesi sorulması gereken sorulardan diğer bir soru da “ iki taraf da aynı oranda fedakarlık yapabiliyor mu?” olmalıdır.

Onu Olduğu Gibi Seviyor Musunuz?

Evlenmeyi düşündüğünüz kişiyi çok seviyorsunuz. Ancak bazı özellikleri var ki onları da değiştirirse çok mutlu olacaksınız. Evlilik öncesi ve evlilikte yapılan yanlışlardan birisi de sevdiğiniz insanı olduğu gibi kabul etmek yerine olmasını istediğiniz gibi davranmaya zorlamak ve değişmesini ummaktır. Oysa siz onu tanıdığınızda nasıl davranıyorsa, evlendikten sonra da aynı şekilde davranmaya devam edecek. Onu eleştirmekten uzak durmalı ve kusurlarının bile faydalı taraflarını bulmaya çalışmalısınız. Sevgilinizin değişmesini istemiyorsanız ya da böyle bir beklentiniz yoksa, onu olduğu gibi seviyorsunuz demektir.

 Ortak Hedefleriniz Var mı?

Her insanın hayatta bir hedefi, yaşamını anlamlı hale getiren bir amacı vardır. Sevdiğiniz insan ile bu hedeflerin ne kadarını paylaşabiliyorsunuz. Aynı yolda yürürken, aynı yöne bakmak çok önemlidir. Bu nedenle “sevdiğiniz kişi ile ortak bir amacınız var mı?”  Sorusunu evlilik öncesinde kendinize sormalısınız.

Birbirinize Saygı Duyuyor Musunuz?

Sevgi ve saygı evlilik öncesi ve evlilik boyunca olması gereken iki önemli duygu. Sevdiğiniz kişiye, duygularına karakterine, yaptığı işe, ilgilendiği alanlara, hedeflerine, amaçlarına saygı duyuyor musunuz? Yoksa dalga geçilecek noktalar mı arıyorsunuz?  Evlenmeyi düşündüğünüz kişiye alaylı bir tavır halinde misiniz? Bu konuda kendinize açık olun ve “Ona ne kadar saygı duyuyorum? Sorusunu yanıtlayın.

Son soru! Evlilik İçin Yeterli Olgunluğa Sahip misiniz?

Bütün sorulara makul cevap verdiniz ve sevdiğiniz insanın doğru insan olduğuna eminsiniz. Ancak evlilik önemli bir karardır. Her iki tarafında üstlenmesi gereken sorumluluklar vardır.  Evlilik öncesi zamanlardaki gibi hayata karşı umursamaz davranamayacağınızın bilincinde olmak gerekir. Evlilikle birlikte hayatın değişeceği, evde bir eşin olduğu duyarlılığında, ancak birbirlerine özgür alanlar bırakacak olgunlukta olmak gerekir. Yeterli olgunluğa sahip olduğunuza eminseniz, evliliğe hazır olduğunuzu anlayabilirsiniz.

 Bütün bu evlilik öncesi sorulması gereken soruları içtenlikle cevapladığınızda, kafanızda soru işaretleri oluşmadıysa, doğru insanla birliktesiniz ve evliliğe hazırsınız demektir. Evlilik fikri artık size uzak gelmiyorsa bir sonraki adım “Nasıl evlenme teklif edeceğim?” sorusu için ilgi yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Ayrıca  evlilik teklifi  yaparken muhteşem organizasyon fikirlerine göz atmak ve profesyonel yardım almak isterseniz hemen www.teklifella.com adresini ziyaret ederek teklifella ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

teklifella_whatsapp teklifella_whatsapp teklifella_telefon